vasegh
09 دی 1401 - 02:35

توافق روسیه، ترکیه و سوریه برای تشکیل کمیسیون مشترک

وزرای دفاع روسیه، ترکیه و سوریه با تشکیل کمیسیون سه جانبه تلویزیون موافقت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تلویزیونی الجزیره روز پنجشنبه به نقل از منابع ترکیه‌ای گزارش داد که وزرای دفاع روسیه، ترکیه و سوریه در جزیان دیدار سه جانبه خود در روز چهارشنبه در مسکو، با تشکیل کمیسیون مشترک سه جانبه موافقت کرده‌اند.

گفته شده نمایندگان سوریه و ترکیه همچنین در مورد بازگشایی بزرگراه‌های بین المللی در سوریه و ترانزیت کالاهای ترکیه از خاک سوریه گفتگو کردند.

به گفته منابع خبری، وزیران سوریه و ترکیه در دیدار اخیر همچنین به فعالیت نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها در شمال سوریه پرداختند و سازوکار مشترکی را برای کمک به بازگشت آوارگان سوری تصویب کردند.

پیشتر وزرات دفاع روسیه اعلام کرده بود که این کشور به همراه سوریه و ترکیه روز ۲۸ دسامبر در مسکو نشستی سه جانبه برگزار کردند که در آن درباره بحران سوریه، مسئله پناهجویان و تلاش‌های مشترک برای مبارزه با گروه‌های تروریستی گفتگو کردند. وزارت دفاع روسیه تصریح کرد که طرفین بر لزوم حفظ گفت وگو برای ادامه تلاش‌ها جهت ثبات اوضاع در سوریه و به طور کلی منطقه تاکید کرده‌اند.

روز گذشته نیز «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص شرکت در نشست سه جانبه دیروز در مسکو، بر لزوم حل مسئله سوریه به صورت فراگیر و با رویکرد جامع نگرانه در چارچوب قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردیم.

وزیر دفاع ترکیه در این باره ادامه داد: در این نشست درباره اقداماتی که می‌تواند به بهبود هر چه سریع‌تر اوضاع سوریه و منطقه و تضمین صلح، آرامش و ثبات منجر شود، بحث و تبادل نظر شد.

«خلوصی آکار» ادعا کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که در این نشست مطرح کردیم، مبارزه با تروریسم بود. ما تاکید کردیم که به تمامیت ارضی و حق حاکمیت همه همسایگان مان به ویژه سوریه و عراق احترام می‌گذاریم و هدف ما تنها مبارزه با تروریسم است و هدف دیگری نداریم!

وی سپس افزود: ارزیابی می‌کنیم اقداماتی که قرار است طی روزهای آینده انجام شود، به برقراری صلح و ثبات در منطقه و سوریه کمک جدی کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 943215